Home / ÇOCUK / Karne Günü Dikkat!

Karne Günü Dikkat!

Merhabalar öncelikle yoğun geçen bir senin yorgunluğu tabiki bu bizim için geçerli çocuklarımız için hakedişlerinin bir dönümü diyebiliriz.

Çok uğraştık ve seneyi bitirdik. Artık meyvelerini toplama zamanı.

Birçok ebebeynin yaptığı karne psikolojisi hakkında konuşacağız bugün. Çocuklarımıza yapacağımız hareketleri değerlendireceğiz.

 

Biliyoruz ki çocuklarımız karne günü bir ön yargı ile eve gelecekler bu karnesinde zayıf olan yavrularımız için biraz daha farklı. Her zaman annelerinin ve babalarının tepkisini merak edeceklerdir. Bunu zaten okulda karne aldıktan sonra bile yaşayacaklar. Nede ni kızacaklar mı ne diyecekler anlamında uzayacaktır.

Uzun yıllardır yapılan araştıırmalar gösteriyorki karne hiçbir zaman çocuklarımızın zekasını göstermeyecektir. Bununla ilgili :

 

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Emel Güler, ”Olumsuz duygu ve düşüncelerin gelişiminde ebeveyn tutumu, ailelerin, çocuğun notlarına ve performansına gösterdikleri tepkiler önemlidir. Beklenmeyen karne notları karşısında gösterilen aşırı tepkiler, çocuklar için kaygı, endişe, korku ve suçluluğa sebep olabilir. Çocuğun karne notu üzerinden değerlendirilmesi kendilik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratarak özgüvenini zedeleyebilir. Karneden beklenti ne kadar yüksekse, karneye yüklenen anlam ne derece büyükse karşılanmadığı durumlardaki hayal kırıklığı da o derece büyüktür”

 

Diye Açıklıyor.

 

Psikolog Emel Güler, ailenin karne zamanı çocuklara yaklaşımı konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

– Ailelerin çocuktan beklentileri, çocuğun yaşına, gelişim düzeyine, ilgi ve yeteneklerine, sorumluluklarına ve olanaklarına uygun olmalıdır. Çocuğu suçlamak, eleştirmek, kıyaslamak kendisini daha da kötü hissetmesine sebep olacağı için öncelikle çocuğun olumlu yönleri ön plana çıkarılmalıdır.

– Aileler karne ve karne notuyla ilgili duygu ve düşüncelerini çocuklarıyla paylaşmalı ve çocuğun da duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için onu desteklemeli.

– Düşük notlar hakkında karşılıklı konuşularak nedeni tespit edilmeye çalışılmalı, amaç çocukta farkındalık yaratmaya çalışmak olmalı.

– İşbirliği içerisinde düşük notların nasıl telafi edileceği konuşulmalı, etkili çözüm yöntemleri gözden geçirilmeli.

– Çocuklar kendilerini güvende hissedecekleri sınırlara ihtiyaç duyarlar. Ebeveynlerin aşırı müdahale etmeden, sınırlar çerçevesinde çalışma planı oluşturmaları çocuğun kendi sorumluluklarını almalarına yardımcı olmalı.

– Çocuğun aldığı not üzerinden değerlendirme yapmak yerine dönem boyunca gösterdiği çabası vurgulanmalıdır.

– Dışarıdan sürekli müdahale etmek yerine, çocuğun zorlandığı alanlarda içsel motivasyonunu harekete geçirmesine yönelik yaklaşımlarda bulunmak önemlidir. Çocuk başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Her çocuk biriciktir.

– Çocukla ilişki sadece okul, ders ve karne başarısı üzerinden olmamalı, her koşulda sevildiğini çocuğa hissettirmek özgüven gelişimi açısından oldukça önemlidir.

– Olumlu yönleri mutlaka övülmeli ve desteklenmelidir.

Unutulmamalıdır ki, alınan karne tüm akademik hayatı belirleyen tek gösterge değildir. Eğitim ve öğretim bir süreçtir ve bu süreçte zaman zaman dalgalanmalar da olabilir. Alınan karne çocukların hayatları boyunca alacakları ne ilk ne de son karne olacaktır. Bu nedenle çocuğun karnedeki notlarına değil, dönem boyunca gösterdiği performansına itibar edilmelidir.

About Admin

Check Also

Factors and Motives of Culinary arts Holidaymakers in Bangkok

Factors and Motives of Culinary arts Holidaymakers in Bangkok Launch Travel related could very well …

One comment

  1. Aynur Ünverdi

    Bu konudaki yanlışlıklar büyük yıkımlara sebep olabilir haklısınız dikkat edilmesi gerekmektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir